Inspiratsioonist

Ma polegi vist kirjutanud meie kodu üleüldisest inspiratsioonist.

Olin 16, kui esmakordselt Rootsis oma õde külastades nägin rootslaste kodusid ja olin lummatud, sest need olid meie omadest niivõrd erinevad. Mäletan eredalt linnas jalutades, kui avatud on inimesed ja kuidas see ka nende kodudes peegeldub. Nimelt ma ei märganudki seal kordagi, et inimesed kardinaid või ruloosid ette tõmbaksid. Nad just nimelt kaunistavad oma aknalaudu erinevate lampide ja dekoratsioonidega ning lasevad seda ainsat valgust sisse, mida neile nii vähe on antud. Need hubased aknalaualambid ja „avatud“ aknad olid nii sissekutsuvad ja soojad, et tekitasid tunde, et sa oled alati teretulnud.

Mis mind skandinaaviastiili juures kõige enam kõnetab?

Kuna Eesti kliima on enamuse ajast väga pime ja külm ning just seetõttu ma armastan skandinaaviastiili juures seda, et see annab mulle seda valgust kodus, mis väljas vajaka jääb. Mulle meeldib, kui toas on hele ja avar, see jätab puhta mulje, annab energiat ja ei mõju rusuvalt. Just seetõttu teadsin, et tahan ka valgest puidust mööblit.

Lisaks lihtsad sisustuselemendid, puhtad jooned ja aus materjalivalik. Lisaks on sellist kodu alati väga kerge veidi ümber teha, sest see on kui open canvas. Väga lihtne on mängida erinevate materjalide, esemete või mustritega, kui palett on puhas.

 

Põhjamaine sisustusstiil tähendab minu jaoks eelkõige lihtsust ja valgust. Maalähedaste ja orgaaniliste materjalide kasutamine nagu puuvill, lina, vill ja puit, samas kergesti saab lisada rustikaalsust metalli näol. Oluline märksõna on ka mängulisus. Kasutades toataime poti ümber hoopiski punutud korvi või riidest kotti, annab nii palju hubasust ja funki juurde. Mängida saab erinevate kujunditega, lisades tuppa peegleid, puidust kaste, lillepostamente ja pilte seintele. Erinevad valgustid lisavad juurde veelgi rohkem valgust kuid annavad ka sisekujunduses omanäolise efekti. Kindlasti on minu jaoks olulisel kohal suursugused ja suured põrandaliistud ning need peaksid olema valget värvi. Valgest puidust klassikaline mööbel on alati on point ja tihti ka saab ka lisada retroliku joonega mööblit. Retrolikke asju on ka väga hea taaskasutusest leida ning neile uus elu anda. Mööbli puhul on alati oluline ka selle funktsionaalsus, eriti kihvtid on erinevad abilauad diivani kõrval või läbimõeldud garderoobikapid.

Kindlasti saan aja jooksul mängida ja katsetada erinevate sisustuselementidega ning seeläbi anda kodule ka hoopis teine feeling ja uus hingamine, kuid samal ajal hoida alles see avarus, valgus ning lihtsus. Sisustamise poole pealt koban ka mina hetkel pimeduses ning üritan leida ka seeläbi ennast ja lihvin enda oskuseid, et muuta enda kodu hubaseks ja anda sellele oma nägu. Kodu sisustamine on päris pikaajaline protsess. Eriti, kui oled kaalutlev ja ettevaatlik sisustaja nagu mina.

 

Kõige esimese inspiratsioonilaksu sain kindlasti oma õe kodus, mis tol hetkel oli minu jaoks väga uudne ja nii ta südamesse puges. Kusjuures unistasin sellisest Swedish summerhouse stiilis kodust. Mulle meeletult meeldis kui toa seinad olid laudisega tehtud, aknad koosnesid ruudukestest. Aga imelikul kombel tuli suts teistsugune välja.

Nüüd ammutan seda eelkõige sotsiaalmeediast, põhiliselt Instagramist, kust olen leidnud väga inspireerivaid kodusid nii skandinaaviamaadest kui ka siit Eestist. Lihtsalt nii lahe on vaadata, kuidas meie enda inimesed väga oskuslikult oma kodu ägedaks teevad. Instagram on selleks väga hea platform, et end näidata ja ka teisi avastada. Samuti saan palju inspiratsiooni tööl.

Mis mulle skandinaaviastiili juures kõige rohkem meeldib, ongi see et, see toetab DIY mentaliteeti täielikult, andes ka samas tegijale vabad käed. Pole lugu, kui vana kappi üle värvides jäävad pintslijooned näha, see mõjubki väga autentselt. Ei ole vaja otsida klassikalisi öökapilampe, vaid saab vabalt osta vaid tekstiilikaablit, suure lambipirni ning kinnitada lihtsasti lakke või seinale. Olen ise oma vanemate vana vitriinkapile uue värvitooni andnud. Samuti tegime  ise valgest metallist aksessuaarihoidjatest lambid. Lisaks on mul veel kaks metallraami, millele teeme peale puidust plaadi ning kasutusele lähevad nad öökappideks. Sisustamine pole olnud ilmselt kunagi nii vaba ja äge, kui ta on praegu.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s